Ana sayfa ANASAYFA Küçük Yatak Odaları Dekorasyon Önerileri

Küçük Yatak Odaları Dekorasyon Önerileri

PAYLAŞ

Zamanla kalabalık şehirlerde nüfusun artması birçok kişiyi daha küçük alanlarda yaşamaya zorlamaktadır. Yaşam alanları küçüldükçe kişisel zamanların geçirildiği odalara ayrılan alanlar da küçülmektedir. Evin en önemli bölümlerinden biri olan yatak odası kişinin güne başladığı ve günü noktaladığı oda konumundadır.

Sabahları yüksek moral ve motivasyon ile güne başlamak için güzel, ferah ve mutlu olunan bir ortamda uyanmak son derece önemlidir. Yatak odaları bunu dışında kişinin sadece uyumak dışında da zaman geçirdiği alanlar olduğu için daha büyük bir önem arz etmektedir.

Bu nedenlerden dolayı yatak odalarının tasarımı çok önemlidir. Ferah ve kişiyi mutlu eden bir yatak odası tasarımı yapmak için önemli noktalar bulunmaktadır. Bunun dışında küçük yatak odaları için bu noktalar daha da önem kazanmaktadır çünkü her bir alanın önemi daha fazladır.

Elbise Dolaplarının Tasarımı Çok Önemli

Yatak odasında en çok yer kaplayan ve en önemli olan parçalardan biri de elbise dolaplarıdır. Elbise dolapları bazı durumlarda son derece hantal ve büyük olduğu için diğer eşyalara ve özgür tasarımlara yer kalmamaktadır. Bu durumun önüne geçmek için işlevli bir elbise dolabı tercih edilmelidir.

Elbise dolapları mümkünse odanın bir duvarına, genişliği ve çıkıntı miktarı düzgünce hesaplanarak gömme olacak şekilde yaptırılabilir. Bu şekilde elbise dolabının duvara sabit ve çıkıntısız olarak minimum yer kaplaması sağlanabilir.

Elbise dolaplarının mümkün olduğunca yüksek olması ve bu yüksek bölgelerin de iyi şekilde raflarla tasarlanmış olması çok önemlidir. Bu şekilde fazlalık eşyalar dolabın üst bölümüne yerleştirilebilir ve fazlalık eşyalar için başka bir depolama seçeneği düşünmeye gerek kalmaz.

Portatif Yatak Odası Mobilyaları

Yatak odasının küçük olduğu durumda kullanılan eşyaların portatif olması büyük önem arz etmektedir. Bazı inovatif ve modern tasarımlarda yatakların katlanır şekilde tasarlandığı görülmektedir. Gün içinde yatağın kullanımına ihtiyaç olmayan saatlerde yatağı duvara paralel olacak şekilde katlayıp, kullanılacağı saatlerde de açmayı sağlayan bu sistem henüz ülkemizde çok popüler olmasa da yer sıkıntısı yaşanan yatak odalarında tercih edilmesi son derece mantıklıdır. Bunun yanında eşya depolamak için ekstra dolaplara yer verilmesi odanın kullanılabilir alanlarını daha da kısıtlayacağı için bu durumdan kaçınmak gerekir.

Bunu yerine elbise dolabının ölü alanlarını değerlendirmek için raf düzenleyiciler kullanılabilir. Bu şekilde boş bölümler de kullanılmış olur. Bunun yanında makyaj malzemeleri ya da dekoratif eşyalar gibi göz önünde durması istenen eşyalar için de duvara sabitlenen raflar kullanılabilir.

Bu şekilde tasarım hem daha şık görünür hem de daha az alan kaplaması sağlanır. Farklı türlerde ve tarzlarda duvar rafları yapı mağazalarında satılmaktadır. Odanın renklerine ve kişinin zevklerine en uygun olan tasarımlar bulunarak tercih edilebilir ve odaya uygulanabilir.      

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here