Ana sayfa ANASAYFA Okul İçinde Çocuk Gelişimi Evi Tasarımı – Ouchi

Okul İçinde Çocuk Gelişimi Evi Tasarımı – Ouchi

PAYLAŞ
Çocuk Gelişimi Evi

Çocuk gelişimi için tasarlanan çocuk evi projesi oldukça ilginç. Mimarisi Hibino Sekkei’ye ait olan çocuk gelişimi evi ile çocuklar oyun oynarken gerçek hayada dair öğrenimler kazanabilecek, büyüklerin yaptıklarını yaparak onları taklit edebilecekler.

Mevcut oyuncalar ve oyun oynanan anaokulu tipinin dışına çıkılarak “çocukların oyun oynarken, yetişkinleri taklit etmeye çalıştıklarını” düşünerek tasarlandı. Bu oyun alanı fikri ile çocuklar ailelerini, ailelerinin yaptıklarını ve gerçek dünyayı taklit edebilecek, onların yaptıklarını yapabilecek ve çocuk gelişimi için katkı sunacaktır.

Ouchi Japon dilinde ev demek. Ouchi çocuk evinde mutfak, masa, çamaşırhane, odun sobası vb. malzemelerin yanında mutfakta da ayrıca kızartma tavaları, çatallar, bıçaklar, kaşıklar, bardaklar, ekmek kızartma makinesi, pirinç, ocak, kesme tahtası, tencere ve buzdolabı bulunmaktadır. Çocukların hem eğleneceği hemde öğreneceği hemde çocuk gelişimi için katkı sunacağı malzemeler mevcut.

Çocuklar bu malzemeler ile yemek yapabilir, yaptıkları yemekleri masaları hazırlayarak, süsleyerek masaya koyabilir.

Yemek yemeleri bitince de masayı toplayabilir

Lavaboda bulaşığını yıkayabilir, mutfağı toplayabilirler. Bu şekilde annelerinin yaptıklarını yaparak annesi ile empati kurmuş olurlar.

Çamaşır makinesine çamaşır koyup yıkayabilir ve çamaşırları asabilirler.

Çocuk Gelişimi Evi öğrencileri soğuk havada sobayı yakabilir, güneşli havada ise terasta yemek yiyebilirler.

Bu çocuk gelişimi konseptini ve malzemelerini tamamlayan şey ise çocuklara özgürlük, öğretmenlerin daha az işlerine müdahil olmasıdır. Yani çocuklara şunları yap, şunu getir gibi yönlendirmeler yapmak yerine işlerine fazla karışmayarak izlemeli sadece gerektiği yerlerde müdahale edilmelidir.

      

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here