Ana sayfa ANASAYFA Torino’da 25 Verde İsimli Ahşap Ev Projesi

Torino’da 25 Verde İsimli Ahşap Ev Projesi

PAYLAŞ
25 Verde

İtalya’nın Torino şehrinde inşa edilen 25 Verde ahşap ev, tasarımı ile görenlerin ilgisini çekiyor. 25 Verde ahşap ev mimarisinin sahibi Luciano Pia’dur. Ahşap ev projesinin yapısı çeliktir. Tabanında yeşilliklerle özdeşleşmiş bir gölet, ağaçlar, bahçeler bulunuyor.

Bu projenin amacı doğayı ve mimariyi bir araya getirmek. Şehir hayatının içerisinde ormanda yaşıyormuş hissi veren fakat bunu en doğal ve modern haliyle sunan bir yapı.

Projenin amacından bir tanesi de enerji açısından verimliliğine sahip olmasıdır. Isınma ve soğutma için jeotermal enerjiden yararlanarak yeşilliklerle birlikte doğal hava akımına sahiptir. Ayrıca bitkiler için yağmur suyu toplaması da bir diğer önemli özelliğidir.

25 Verde projesi bahçesindeki 50 ağaçla birlikte yaşayan hane sahiplerine oksijen üretir, hava kirliliğini azaltır, oturanları gürültüye karşı korur, yeşilliği sayesinde insanları sakinleştirir, mis gibi yeşillik, toprak kokar. Ağaçlar mevsimsel döngü ile hareket eder ve günden güne büyür.

25 Verde ahşap ev projesinde 63 hane bulunmakta ve hepsinin farklı ve geniş terasları bulunmaktadır. Son kat ise yeşil çatı ile kaplıdır.

Ahşap ev yeşilleri çiçek açtığında insanlara bir ağacın içinde yaşıyormuş hissi veriyor. Bu güzel ahşap evlerin içinde insan kendisini rüyadaymış gibi hissediyor.

Yaşadığımız şehir hayatında yeşile hasret kaldığımız bu ortamda bunun gibi muhteşem ağaç ev modelleri olsa insan betonlar arasında biraz olsun nefes alabilir. Yeşilliği bol, doğal bir yaşamda buluşmak dileği ile bu güzel evin görüntülerini paylaşıyoruz…

      

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here